A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1429715 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 45.0 m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 40 above horizontal with a speed of 60.0 m/s . The ball and bat are in contact for 1.85 ms .
Part A Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right. Express your answer using two significant figures.
Part B Find the vertical component of the average force on the ball. Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
This is a problem of impulse and momentum, for the first part we use the expression
I = F t = Pf – Pi bold indicate vectors
Part a)
We ask the component X force, so we wrote this component of the above expression
Fx t = Pfx – Pix (1)
Data
m = 0.145 Kg
Vxi = 45 m/s (right)
Vf= -60 m/s (left)
° = 40°
t = 1.85 ms = 1.85 10-3 s
We look for the components of the final speed with trigonometry
Cos 40 = Vfx/ Vf
Vfx = Vf Cos 40
Vfx = -60 Cos 40
Vfx = -45.96 m/s
Sin 40 = Vfy / Vf
Vfy = Vf Sin 40
Vfy = 60 Sin 40
Vfy = 38.57 m/s
Calculate in 1
Fx = (Pfx – Pix )/t
Fx = 0.145 (-45.96 -45) /1.85 10-3
Fx = - 7.13 103N
Part b) We use the same written expression for the Y axis for the vertical component
Fy = (Pfy – Piy )/t
Piy = 0
Pfy = m Vfy
Fy = (m Vfy – 0 )/t
Fy =0.145 38.57 /1.85 10-3
Fy = 3.02 103N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.