A uniform thin rod of length 0.45 m and mass 4.3 kg can rotate in a horizontal p
ID: 1381710 • Letter: A
Question
A uniform thin rod of length 0.45 m and mass 4.3 kg can rotate in a horizontal plane about a vertical axis through its center. The rod is at rest when a 3.3 g bullet traveling in the rotation plane is fired into one end of the rod. As viewed from above, the bullet's path makes angle theta = 60 degree with the rod. If the bullet lodges in the rod and the angular velocity of the rod is 12.0 rad/s immediately after the collision, what is the bullet's speed just before impact? the tolerance is +/-2%Explanation / Answer
initial angular momentum Li = m*v*(l/2)*sin60
= 3.3e-3*v*0.225*sin60v = 6.43e-4 v
final momentum = [ (1/12)*M*l^2 + m*(l/2)^ ] *w
Lf = ( ((1/12)*4.3*0.45*0.45) + (3.3e-3*0.225*0.225) )*12
Lf = 0.87275475 kg m^2/s
Lf = Li
6.43e-4 v = 0.87275475
v = 1357.3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.