Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A uniform spherical shell of mass M = 4.2 kg and radius R = 7.6 cm can rotate ab

ID: 1556805 • Letter: A

Question

A uniform spherical shell of mass M = 4.2 kg and radius R = 7.6 cm can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see figure below). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 3.0 times 10^-3 kg middot m^2 and radius r = 5.0 cm, and is attached to a small object of mass m = 0.60 kg. There is no friction on the pulley's axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object after it has fallen 78 cm after being released from rest? Use energy considerations. m/s

Explanation / Answer

initial energy Ei = Ui = m*g*h


after falling h = 78 cm = 0.78 m


let v be the speed of mass


angular speed of sphere wsphere = v/R

angular speed of pulley wpulley = v/r


final energy Ef = KEsphere + KEpulley + KEmass

KEsphere = (1/2)*Isphere*wsphere^2

KEsphere = (1/2)*(2/3)*M*R^2*v^2/R^2 = (1/3)*M*v^2


KEpulley = (1/2)*Ipulley*wpulley^2 = (1/2)*I*v^2/r^2

KEmass = (1/2)*m*v^2


from conservation of energy


Ef = Ei

(1/3)*M*v^2 + (1/2)*I*v^2/r^2 + (1/2)*m*v^2 = m*g*h

((1/3)*4.2*v^2) + ((1/2)*3*10^-3*(v^2/0.05^2)) + ((1/2)*0.6*v^2) = 0.6*9.8*0.78


speed v = 1.412m/s <<<------answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote