A uniform thin rod of length 0.40 m and mass 5.0 kg can rotate in a horizontal p
ID: 1457927 • Letter: A
Question
A uniform thin rod of length 0.40 m and mass 5.0 kg can rotate in a horizontal plane about a vertical axis through its center. The rod is a rest when a 3.0-g bullet traveling in the horizontal plane of the rod is fired into one end of the rod. As viewed from above, the direction of the bullet velocity makes an angle of 60° with the rod (see the figure). If the bullet lodges in the rod and the angular velocity of the rod is 11.0 rad/s immediately after the collision, what is the magnitude of the bullet's velocity just before impact?
Explanation / Answer
here angular momentum conserve
initailly only bullet has velocity
L = I*w
mvL sin theta
final
Irod = 1/12 * ML^2
Ibullet = mL^2
Itotal = (1/12 ML^2 + mL^2)
L = Itotal*w
mvL sin60 = (1/12 ML^2 + mL^2)*w
v = [(1/12 ML^2 + mL^2)*w]/m*L*sin60
here M = 5 kg
L = 0.40 m
m = 3 x 10^-3
w = 11 rad/s
v = 710.73 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.