A uniform spherical shell of mass M = 4.6 kg and radius R = 8.7 cm can rotate ab
ID: 1286503 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 4.6 kg and radius R = 8.7 cm can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see figure below). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 3.0 ? 10?3 kg m2 and radius r = 5.0 cm, and is attached to a small object of mass m = 0.60 kg. There is no friction on the pulley's axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object after it has fallen 85 cm after being released from rest? Use energy considerations.
____________________m/s
A uniform spherical shell of mass M = 4.6 kg and radius R = 8.7 cm can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see figure below). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 3.0 ? 10?3 kg ½ m2 and radius r = 5.0 cm, and is attached to a small object of mass m = 0.60 kg. There is no friction on the pulley's axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object after it has fallen 85 cm after being released from rest? Use energy considerations. ____________________m/sExplanation / Answer
Initially, the only energy in the system is the potential energy of the hanging block.
PE = m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.