A uniform solid disk with a mass of 24.3 kg and a radius of 0.364 m is free to r
ID: 1895231 • Letter: A
Question
A uniform solid disk with a mass of 24.3 kg and a radius of 0.364 m is free to rotate about a frictionless axle. Forces of 90.0 N and 125 N are applied to the disk, as the drawing illustrates.
(a) What is the net torque produced by the two forces? (Assume counterclockwise is the positive direction.)
(b) What is the angular acceleration of the disk?
rad/s2
Explanation / Answer
Net torque = -125*.364 + 90*.364 = -12.74 N-m
Angular acceleration = Torque/I = -12.74*2/(24.3*.364^2) = -7.91 rad/s^2
The answer of angular acceleration given to you is I think wrong please cross check it
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.