A uniform spherical shell of mass M = 5.0 kg and radius R = 8.6 cm can rotate ab
ID: 1500191 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 5.0 kg and radius R = 8.6 cm can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see figure below). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 3.0 x 10^-3 kg. m^2 and radius r = 5.0 cm, and is attached to a small object of mass m = 0.60 kg. There is no friction on the pulley's axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object after it has fallen 75 cm after being released from rest? Use energy considerations. m/s The thin uniform rod in the figure below has length 8.0 m and can pivot about a horizontal, frictionless pin through one end. It is released from rest at angle theta = 36 degrees above the horizontal. Use the principle of conservation of energy to determine the angular speed of the rod as it passes through the horizontal position. rad/secExplanation / Answer
Applying work energy theorem,
work done by gravity = change in ke
mgh = [ ( m v^2 / 2 ) + ( I (v/r)^2/ 2) + ( (2 M R^2 / 3) ( v /R)^2 / 2) ] - 0
rotational KE = I w^2 / 2 and w = v/r
0.60 x 9.8 x 0.75 = [ (0.60 v^2 / 2) + ( 3 x 10^-3 x (v / 0.05)^2 / 2) + ( 2 x 5 x v^2 / 6)]
4.41 = 2.57v^2
v = 1.31 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.