A uniform spherical shell of mass M = 5.0 kg and radius R = 8.6 cm can rotate ab
ID: 2246211 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Applying law of conservation of energy we ve
mgh = 1/2 mv^2 + 1/2 Iw^2 + 1/2 Iw^2
MI of sphere = 2/3 Mr^2
and w = v/r
hence the above equation becomes
mgh = 1/2 mv^2 + 1/2 (2/3Mr^2)(v/r)^2 + 1/2 I(v/r)^2
which on simplifying gives
v = sqrt(mgh/(M/3+ m/2 + I/2r^2))
v = sqrt(0.6*9.8*0.93)/(5/3 + 0.6/2 + 3*10^-3/(2*25*10^-4)) = 1.4595 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.