A 1600-W hair dryer is designed for 124 V . Part A What will be the percentage c
ID: 1354035 • Letter: A
Question
A 1600-W hair dryer is designed for 124 V .
Part A
What will be the percentage change in power output if the voltage drops to 108 V ? Assume no change in resistance.
Express your answer using three significant figures.
Part B
How would the actual change in resistivity with temperature affect your answer?
A. The change in power output would have somewhat greater magnitude than the obtained value. B. The change in power output would have somewhat smaller magnitude than the obtained value. C. The change in power output would be essentially the same as the obtained value.Explanation / Answer
Here ,
a)
let the resistance is R
P = V^2 /R
1600 = 124^2/R
R = 9.61 Ohm
for the voltage V = 108 V
P2 = 108^2/9.61
P2 = 1213 W
percentage change in power = -(1600 -1213 ) *100/1600
percentage change in power = -24.1 %
the percentage change in power is -24.1
B)
as the temperature is increased
B. The change in power output would have somewhat smaller magnitude than the obtained value.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.