Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 16.0-m uniform ladder weighing 490 N rests against a frictionless wall. The la

ID: 1775428 • Letter: A

Question


A 16.0-m uniform ladder weighing 490 N rests against a frictionless wall. The ladder makes a 61.0° angle with the horizontal. (a) Find the horizontal and vertical forces the ground exerts on the base of the ladder when an 850-N firefighter has climbed 4.10 m along the ladder from the bottom Horizontal Force magnitude 1340 direction Select It may be helpful to think first about the force the wall exerts on the ladder. How is this related to the force that the ground exerts on the ladder? N Vertical Force magnitude direction Select (b) If the ladder is just on the verge of slipping when the firefighter is 9.10 m from the bottom, what is the coefficient of static friction between ladder and ground?

Explanation / Answer

Sum moments about the floor contact to find the wall reaction horizontal force.

Rw[16*sin61] - 490[(16/2)cos61] – 850*[4.1cos61] = 0

Rw = 256.5 N

Sum horizontal forces to zero shows that the horizontal floor reaction is 256.5 N toward the wall

Sum vertical forces to zero to find the floor vertical force

Fv - 490 - 850 = 0

Fv = 1340 N upward

b) Using the same logic to find the horizontal reactions when the firefighter is higher

Rw[16*sin61] – 490*[(16/2)cos61] - 850[9.1*cos61] = 0

Rw = Fh = 403.8 N

The vertical reaction remains the same

Fv = 1340 N upward

coefficient of friction is the ratio of the maximum horizontal force to vertical force

= Fh / Fv

= 403.8/1340

= 0.301

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote