A 159-turn solenoid with a length of 20 cm and radius of 0.6 cm carries a curren
ID: 2016877 • Letter: A
Question
A 159-turn solenoid with a length of 20 cmand radius of 0.6 cm carries a current of 2.2 A.
A second coil of 4 turns is wrapped tightly
about this solenoid so that it can be consid-
ered to have the same radius as the solenoid.
Find the change in the magnetic flux
through the coil when the current in the
solenoid increases to 4 A in a period of
0.7 s. The permeability of a vacuum is 4 pi × 10-7 T · m/A
Answer in units of T · m2.
012 (part 2 of 2) 10.0 points
Find the magnitude of the average induced
emf in the coil.
Answer in units of µV.
Explanation / Answer
number of turns of solenoid N1 = 159 turns length of solenoid L = 20 cm = 0.2 m radius of solenoid r = 0.6 cm = 0.006 m number of turns of coil N2 = 4 magnetic field in side the solenoid is B = o N1 I / L magnetic flux through the coil is = N2 B A = ( o N1 N2 A / L) ( I ) d = ( o N1 N2 A / L) ( I ) = (4*10-7 )(159)(4) (*0.0062 ) ( I2 - I1 ) / 0.2 = 8.135*10-7 T m 2 magnitude of the average induced emf in the coil. = d / dt = (8.135*10-7 ) / 0.7 = 1.1621 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.