A 150.0-g sample of metal al 80 0 degree C is added to 150.0 g of H_2O at 20.0 d
ID: 943807 • Letter: A
Question
A 150.0-g sample of metal al 80 0 degree C is added to 150.0 g of H_2O at 20.0 degree C. The temperature rises to 23.3 degree C. Assuming that the calorimeter is a perfect insulator, what is the specific heat of the metal? (Specific heat of H_2O is 4 18 J/g degree C] -0.48 J/(g degree C) 0.24 J/(g degree C) 0.48 J/(g degree C) 0.72 J/(g degree C) 0.96 J/(g degree C) How much heat is gained by nickel when 500 g of nickel is warned from 22.4 to 58.4 degree C? [The specific heat of nickel is 0.444 J/(g degree C).] 2000 J 4000 J 6000 J 8000 J 10000 J Consider the following specific heats of metals. 100-g samples of each of the metals at 95 degree C are added to 100 ml. of water at 25 degree C. Which element will increase the temperature of the water the least? copper cobalt chromium gold silverExplanation / Answer
12)
Heat needed by the metal to achieve 23.3ºC:
Q= m x DT x Cp = 150g x 56.7ºC x Cp
Heat needed by water to raise T to 23.3ºC:
Q= 150g x 4.18 J/ºC.g x 3.3ºC
The heat released by the metal is equal to the heat gained by the water:
150g x 56.7ºC x Cp=150g x 4.18 J/ºC.g x 3.3ºC
Cp metal= 0.24 J/ºC.g
13) Q= 500g x 36ºC x 0.444J/g.ºC = 7992J aproximately 8000J
14) It will be gold, because it has the lowest specific heat. That means that gold is the metal that can hold less energy, so, when it release energy to water, is the one that release the least. So, water absorbs less energy and the temperature doesn´t increase a lot.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.