A 15.3 mL sample of 0.926 M NaOH is mixed with 23.1 mL of 0.919 M HCl in a coffe
ID: 895912 • Letter: A
Question
A 15.3 mL sample of 0.926 M NaOH is mixed with 23.1mL of 0.919 M HCl in a coffee-cup calorimeter. The enthalpy of the reaction, written with the lowest whole-number coefficients, is -55.8 kJ. Both solutions are at 18.3°C prior to mixing and reacting. What is the final temperature of the reaction mixture? When solving this problem, assume that no heat is lost from the calorimeter to the surroundings, the density of all solutions is 1.00 g/mL, the specific heat of all solutions is the same as that of water, and volumes are additive.
Explanation / Answer
V = 15.3 ml
M = 0.926 NaOH
V2 = 23.1 ml
M = 0.919 HCl
Hrxn = -55.8 kJ
T1 = 18.3ªC
Find final temperature
Assume density to be that of water
Cp = 4.184 J/gC
Total Volume:
VT = 15.3+23.1 = 38.4 ml
mass = D*V = 1g/ml * 38.4 ml = 38.4 g of solution
We can assume then, if adibatic:
Q = m*Cp*(Tf-Ti)
We need Q
Q = Hrxn
NaOH + HCl ---> H2O + NaCl Hrnx = -55.8 kJ
Lets see how much we react, lets find limiting reactant
mmoles of NaOH = M1*V1 = 15.3*0.926 = 14.17 mmol of NaOH
mmoels of HCl = M2*V2 = 23.1*0.919 = 21.23 mmol of HCl
if ratio is 1:1, then we have excess of HCl and limitng reactant is NaOH
therefore Hrxn must be based on 14.17 mmol
-55.8 kJ --> 1 mol
then how much for 14.17 mmol or 14.17*10^-3
55.89 kJ*(14.17*10^-3) = 0.7919 kJ or 791.96 J
Now we can go to the Q equation
Q = m*Cp*(Tf-Ti)
791.96 J = 38.4g*4.184J/gC*(Tf-18.3ªC)
solve for Tf
Tf = 791.96J/(38.4g*4.184J/gC) + 18.3
Tf = 4.9292 + 18.3 = 23.229 ºC
Tf = 23.229 ºC
that will be the final temperature given that concentration of reactants
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.