A 15.0 kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant
ID: 1457564 • Letter: A
Question
A 15.0 kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 325 N/m and is resting on a smooth horizontal table. (See the figure below (Figure 1) .) Suddenly it is struck by a 3.00 kg stone traveling horizontally at 8.00 m/s to the right, whereupon the stone rebounds at 2.00 m/s horizontally to the left.
Part A
Find the maximum distance that the block will compress the spring after the collision.(Hint: Break this problem into two parts - the collision and the behavior after the collision - and apply the appropriate conservation law to each part.)
Explanation / Answer
first
Momentum will be conserved in the system
assume to the right is the positive direction and the spring is on the left side of the block.
m(u) + m(u) = m(v) + m(v)
m(u - v) = m(v - u)
u = 0
v = m(u - v) / m
v = 3.00(8.00 - (-2.00)) / 15.0
v = 2.00 m/s
change in kinetic energy will equal change in spring potential
PS = KE
0.5 * k * x² = 0.5 * m * v²
x² = m * v² / k
x = sqrt(m * v² / k)
x = sqrt(15 (2²) / 325)
x = 0.429 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.