A 15.0 kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant
ID: 1368246 • Letter: A
Question
A 15.0 kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 450 N/m and is resting on a smooth horizontal table. (See the figure below.) Suddenly it is struck by a 3.00 kg stone traveling horizontally at 8.00 m/s to the right, whereupon the stone rebounds at 2.00 m/s horizontally to the left. Find the maximum distance that the block will compress the spring after the collision.( Break this problem into two parts - the collision and the behavior after the collision - and apply the appropriate conservation law to each part.)Explanation / Answer
before collision
m1 = 15 kg m2 = 3 kg
u1 = 0 u2 = 8 m/s
initial momentum Pi = m1*u1 + m2*u2
after collision
v1 = ? v2 = ?
final momentum Pf = m1*v1 + m2*v2
from momentum conservation
Pi = Pf
m1*u1 + m2*u2 = m1*v1 + m2*v2
3*8 = 15*v1 + 3*v2.........(1)
from energy conservation
KEi = KEf
0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2 = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2
3*8^2 = 15*v1^2 + 3*v2^2....(2)
solving 1 & 2
v1 = 2.67 m/s
v2 = -5.33 m/s
after the block compresses the spring by x
KE of the block after collision = PE stored in spring
0.5*m1*v1^2 = 0.5*k*x^2
0.5*15*2.67^2 = 0.5*450*x^2
x = 0.487 m <--------------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.