A 15.0kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 6
ID: 1289277 • Letter: A
Question
A 15.0kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 600N/m and is resting on a smooth horizontal table. Suddenly it is struck by a 3.00kg stone traveling horizontally at 8.00m/s to the right, whereupon the stone rebounds at 2.00m/s horizontally to the left.
Find the maximum distance that the block will compress the spring after the collision.(Hint: Break this problem into two parts - the collision and the behavior after the collision - and apply the appropriate conservation law to each part.)
x = _____ m
Show work to answers please
A 15.0kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 600N/m and is resting on a smooth horizontal table. Suddenly it is struck by a 3.00kg stone traveling horizontally at 8.00m/s to the right, whereupon the stone rebounds at 2.00m/s horizontally to the left. Find the maximum distance that the block will compress the spring after the collision.(Hint: Break this problem into two parts - the collision and the behavior after the collision - and apply the appropriate conservation law to each part.) x = _____ m Show work to answers pleaseExplanation / Answer
conservation of momentum:
m1 v1 = m1 v1f + m2 v2f
3*8 = 3*(-2) + 15 v2f
>>>> v2f = 2 m/s
0.5 m v2f^2 = 0.5 k A^2
0.5*15*2*2 = 0.5 * 600 * A^2
A = 0.31623 ? 0.316 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.