A 16.0-m uniform ladder weighing 490 N rests against a frictionless wall. The la
ID: 1478924 • Letter: A
Question
A 16.0-m uniform ladder weighing 490 N rests against a frictionless wall. The ladder makes a 57.0° angle with the horizontal.
(a) Find the horizontal and vertical forces the ground exerts on the base of the ladder when an 810-N firefighter has climbed 4.20 m along the ladder from the bottom.
Horizontal Force
Vertical Force
(b) If the ladder is just on the verge of slipping when the firefighter is 9.10 m from the bottom, what is the coefficient of static friction between ladder and ground?
Explanation / Answer
Sum moments about the floor contact to find the wall reaction horizontal force.
Rw[16 sin 57] - 490[(16/2)cos57] - 810[4.2 cos57] = 0
Rw = 297.185 N
Sum horizontal forces to zero shows that the horizontal floor reaction is 252 N toward the wall
Sum vertical forces to zero to find the floor vertical force
Fv - 490 - 810 = 0
Fv = 1300 N upward
b) Using the same logic to find the horizontal reactions when the firefighter is higher
Rw[16sin57] - 490[(16/2)cos57] - 810[9.1cos57] = 0
Rw = (490[(16/2)cos57] + 810[9.1cos57]) /[16sin57]
Rw = 458.279 N
The vertical reaction remains the same
Fv = 1300 N upward
coefficient of friction is the ratio of the maximum horizontal force to vertical force
= Fh / Fv
= 458.279 / 1300
= 0.3525
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.