A 16.0-m uniform ladder weighing 490 N rests against a frictionless wall. The la
ID: 1902341 • Letter: A
Question
A 16.0-m uniform ladder weighing 490 N rests against a frictionless wall. The ladder makes a 61.0 degree angle with the horizontal. Find the horizontal and vertical forces the ground exerts on the base of the ladder when an 850-N firefighter has climbed 4.20 m along the ladder from the bottom. Horizontal Force magnitude N direction Vertical Force magnitude N direction If the ladder is just on the verge of slipping when the firefighter is 8.90 m from the bottom, what is the coefficient of static friction between ladder and ground?Explanation / Answer
L = 16.0 m, weight w = 490 N, = 61.0o, F = 850 N, d = 4.20 m
a) horizontal force Nh
M = 0 (about the lowest point)
Nt*Lsin = w*(L/2)cos + F*d*cos, where Nt is the force on the ladder by the wall
Nt = (wL/2 + Fd)/(Ltan) = 259 N
F = 0 (horizonatl)
Nh = Nt = 259 N
Vertical force Nv
F= 0 (vertical)
Nv = w + F = 1340 N
b) d'= 8.90 m
Nt' = (wL/2 + Fd')/(Ltan)
s = Nt'/Nv = 398/1340 = 0.297
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.