A 16.0-kg cannonball is fired from a cannon with muzzle speed of 800 m/s at an a
ID: 1545163 • Letter: A
Question
A 16.0-kg cannonball is fired from a cannon with muzzle speed of 800 m/s at an angle of 32.0 degree with the horizontal. A second ball is fired with the same initial speed at an angle of 90.0 degree. Let y = 0 at the cannon. Use the isolated system model to find the maximum height reached by each ball. = 12918.87 h_first ball Do not try to use equations involving projectile motion. This problem is much more straightforward to solve using energy conservation, m h_second ball = ____ m Use the isolated system model to find the total mechanical energy of the ball-Earth system at the maximum height for each ball. E_first ball = ______ J E_second ball = _______ JExplanation / Answer
m = 16kg, v = 800 m/s,
(a) h = (vsin(theta))^2/2g
hfirst ball = (800*sin(32))^2/(2*9.8)
hfirst ball = 9169 m
hsecond ball = (800*sin(90))^2/(2*9.8)
hsecond ball = 32653 m
(b) Efirst ball = mgh
E = 16*9.8*9169
Efirst ball = 1437699 J
Esecond ball = 16*9.8*32653
Esecond ball = 5119990 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.