A 1510-kg car is being driven up a 6.38 o hill. The frictional force is directed
ID: 1881357 • Letter: A
Question
A 1510-kg car is being driven up a 6.38 o hill. The frictional force is directed opposite to the motion of the car and has a magnitude of 526 N. A force F is applied to the car by the road and propels the car forward. In addition to these two forces, two other forces act on the car: its weight W and the normal force FN directed perpendicular to the road surface. The length of the road up the hill is 284 m. What should be the magnitude of F, so that the net work done by all the forces acting on the car is 191 kJ? Number Units lem the tolerance is +/-290Explanation / Answer
Since, there is no Fn force acting on the car =0J
Fnet = 1.91E5/284m = 6.725E2m
F=Fnet+mgsin6.38+Fk
F=6.725E2+1510*9.8*sin6.38 + 526N
F=2843 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.