A 150-g piece of playdough slides across a frictionless table at v = 5.50 m/s. I
ID: 1454043 • Letter: A
Question
A 150-g piece of playdough slides across a frictionless table at v = 5.50 m/s. It collides with a disk, I = jmr^2, of radius R = 35.0 cm and mass M = 2.50 kg which has a fixed frictionless axle. The playdough sticks to the disk. Treat the playdough as a point mass, I = mr^2. (a) If the disk is not rotating initially, what is its angular velocity after the collision? (b) What angular velocity would the disk need to have initially, if the disk stopped completely after the collision? L_0-playdough = L_playdough + L_disc rmv sintheta = I_bullet omega - I_door omega theta = sin^-1(20/35)Explanation / Answer
(a) from conservation of angular momentum.
Ltotal before collision = Ltotal after collision
mvr =( Iplaydough + Idisc)*w
150g x 550 cm-s-1 x 20.0 cm = ( 150g x( 20.0 cm)2 + (1/2) x 2500g x (35.0)2)*w
1650000 s-1= ( 60000 + 1531250 )*w
w = 1650000/1591250 s-1
w = 1.04 s-1 ....................ans
(b) disk will stoped after collision if
initial angular momentum of disk = - angular momentum of playdough
hence
magnitude of initial angular momentum of disk = magnitude of initial angular momentum of playdough
Idisk*w = mvr
w = mvr/Idisk
= 1650000/1531250 s-1
= 1.08 s-1 ...................ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.