A 15.0kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 3
ID: 2096688 • Letter: A
Question
A 15.0kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 350N/m and is resting on a smooth horizontal table. (See the figure below (Figure 1).) Suddenly it is struck by a 3.00kg stone traveling horizontally at 8.00 m/s to the right, whereupon the stone rebounds at 2.00m/s horizontally to the left. Find the maximum distance that the block will compress the spring after the collision.(Hint. Break this problem into two parts - the collision and the behavior after the collision - and apply the appropriate conservation law to each part.)Explanation / Answer
conserving momentum,
3*8=3*(-2)+15*v
or v=2 m/s
now conserving energy,
0.5*mv^2=0.5kx^2
or 0.5*15*2*2=0.5*350*x*x
or x=0.414 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.