Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 15.0kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 4

ID: 2195781 • Letter: A

Question

A 15.0kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 450N/m and is resting on a smooth horizontal table. Suddenly it is struck by a 3.00kg stone traveling horizontally at 8.00m/s to the right, whereupon the stone rebounds at 2.00m/s horizontally to the left. Here is thie figure: http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1266932/2/yg.8.38.jpg . Find the maximum distance that the block will compress the spring after the collision.(Hint: Break this problem into two parts - the collision and the behavior after the collision - and apply the appropriate conservation law to each part.)

Explanation / Answer

there is no figure so I have to guess that the stone's motion lies in the same direction as the spring; if this is not correct then my solution will not be valid first find the speed of the block immediately after collision; momentum conservation tells us momentum before collision = momentum after collision call the initial momentum of the stone as the positive direction, so we have momentum before = 3kgx 8m/s = 24kgm/s after collision = 15V + 3kg(-2m/s/s)=15V-6kgm/s V=speed of block after collision; remember that momentum is a vector so you have to use a negative sign if the motion changes direction so we have 24 = 15V - 6 V=2m/s now use conservation of energy to find the compression of the spring 1/2 mv^2 = 1/2 kx^2 x=sqrt[mv^2/k]=sqrt[15kgx(2m/s)^2/500N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote