A 15.00 mL sample of vinegar is diluted with water to a final volume of 50.00 mL
ID: 788169 • Letter: A
Question
A 15.00 mL sample of vinegar is diluted with water to a final volume of 50.00 mL. A 10.00 mL portion of the diluted vinegar is then titrated with 1.000 x 10-2 M NaOH. If 12.97 mL of NaOH is required to reach the equivalence point, what is the original concentration of acetic acid in the vinegar? Molecular chemical equation: CH3CO2H(aq) + NaOH(aq) -> CH3CO2Na(aq) + H2O(l)
The concentration of the initial vinegar is______x 10^_____M. Please Explain
Explanation / Answer
CH3CO2H(aq) + NaOH(aq) -> CH3CO2Na(aq) + H2O(l)
At equivalnce point, for the diluted solution
Moles of NaOH= Moles of CH3CO2H
mmoles of NaOH= 0.01*12.97=0.1297
mmoles of CH3CO2H = concentration* volume (in ml)= conc.*10
So, concentration of the diluted vinegar solution = 0.1297/10 =0.01297 M
Hence ,
the concentration of the original vinegar solution = 0.01297*50/15 =0.04323 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.