A square loop has sides 0.2 meters long. At t=15 seconds, the magnetic field thr
ID: 1343110 • Letter: A
Question
A square loop has sides 0.2 meters long. At t=15 seconds, the magnetic field through the square is 5 Tesla but is increasing at a rate of 60 Tesla per second. Calculate the induced Emf in the square. Answer in units of Volts. [Show all work. Circle your final answer.] A generator operates at 100 rad./sec. and is connected in series to a 5.7 Ohm resistor, a 0.15 H inductor and a 0.002 F Capacitor. The maximum voltage is 13 Volts. Calculate the maximum voltage across the resistor. Answer in units of Volts. (Show all work. Circle your final answer.]Explanation / Answer
here,
side of the square , a = 0.2 m
rate of change of magnetic feild , dB/dt = 60 T/s
induced emf = A * dB/dt
emf = 0.2^2 * 60
emf = 2.4 V
the induced emf in the loop is 2.4 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.