A square loop has side lengths of 10.0 cm and lies in the xy-plane, with its bot
ID: 1554064 • Letter: A
Question
A square loop has side lengths of 10.0 cm and lies in the xy-plane, with its bottom left comer at the origin. A magnetic field is acting parallel to the 2-axis represented by the equation B = 0.900y^2t. If the resistance in the loop is 0.900 Ohm, what is the induced current in the loop at t = 0.900 s? The figure provided shows a switch that has been in position 1 for a long time. If it is changed to position 2 at t = 0 s, what is the first time at which the current is maximum? J = 4-50 mH, C = 15.1 muF, V =3.52 V and R = 3.60 Ohm.Explanation / Answer
total magnetic flux phi = integral B*A = integral(0.9y^2*x*t*dy) = 0.9*x*t*y^3/3 = 0.3*x*y^3*t
induced emf = rate of change in flux
emf = 0.3*x*y^3
emf = 0.3*0.1*0.1^3 = 3*10^-5 V
current I = emf/R = 3*10^-5/0.9 = 3.33*10^-5 A
==================================
In LC oscillation circuit
i = Imax*sin(wt)
w = 1/sqrt(LC) = 1/sqrt(4.5*10^-3*15.1*10^-6) = 3836.23 /s
for i = Imax
1 = sin(3836.23*t)
t = 0.41 ms <<<<<<----------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.