A particle with a charge of 3e and a mass of 2.73 Times 10^-30 kg is in an elect
ID: 1338155 • Letter: A
Question
A particle with a charge of 3e and a mass of 2.73 Times 10^-30 kg is in an electric field of 700 N/C i. What is the force on the particle? How long will it take for the particle to travel .04m i? Two closed surfaces, a cylinder with radius R and length L, and a sphere with radius 2R surround an isolated point charge q. The ratio of the electric flux through the cylindrical surface to the electric fun through the spherical surface is: A charge of -1.50 mu C is placed .030 m from the center of a sphere. What is the electric flux through the surface of the sphere?Explanation / Answer
3.
(a) F = qE = 3*1.6*10^-19*700 i = 3.36*10^-19 N i
(b) x = (1/2)*Ax*t^2
Ax = F/m =(3.36*10^-19)/(2.73*10^-30) = 123076923077 m/s^2
t = sqrt((2*0.04)/(123076923077)) s = 8*10^-7 s = 0.8 micro second
(4) (b)
electric flux = Qnet/(8.85*10^-12)
Qnet is same .
(5) Qnet = -1.50*10^-6 C .
electric flux = Qnet/(8.85*10^-12)
flux = -(1.50*10^-6)/(8.85*10^-12)
= -169491.525 V-m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.