Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particle travels a path in the xy-plane by following straight line segments fr

ID: 584166 • Letter: A

Question

A particle travels a path in the xy-plane by following straight line segments from (0.00, 0.00) to (0.00, 0.30 m) to (0.40 m, 0.30 m) to (0.40 m, 0.40 m). As it travels this path, a force given by F = 0.500 N i + N j acts on the particle. (a) How much work does this force do on the particles as it travels the three legs of the path? If instead of following the path described in part (a), the particle moves directly from (0, 0) to (0.40 m, 0.40m) along a straight path, how much work does the force do?

Explanation / Answer

a) W_total = W1 + W2 + W3

= F.d1 + F.d2 + F.d3 (dot product of force and displacemtn)

= (0.5*0 + 0.2*0.3) + (0.5*0.4 + 0.2*0) + (0.5*0 + 0.2*0.1)

= 0.28 J <<<<<<<-----------Answer


b) W = F*d

= (0.5 i + 0.2j).(0.4 i + 0.4 j)

= 0.5*0.4 + 0.2*0.4

= 0.28 J <<<<<<<-----------Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote