A particle travels counterclockwise around the origin at constant speed in a cir
ID: 2184568 • Letter: A
Question
A particle travels counterclockwise around the origin at constant speed in a circular path that has a diameter of 2.50 m, going around twice per second. Point Q is on the path halfway between points P and R, which lie on the x axis and the y axis, respectively. State the following velocites as vectors in polar notation. (a) What is the particle's average velocity over the interval PR? (b) What is its average velocity over the interval PQ? (c) What is its instantaneous velocity at point P?Point P is at coordinates (1.25,0) and point R is at coordinates (0,1.25). Point Q is directly in the middle of P and Q.
Explanation / Answer
angular velocity = 4 pi rad/s Velocity vector at P = (1.25x4x3.14)j = 15.7 j, where j is unit vector along positive y axis. Also velocity vector of the particle at R = -15.7i, where i is unit vector along positive x direction. As the direction changes uniformly. The average velocity over the interval PR = (15.7/2)(j-i)= 7.85(j-i) Magnitude = sqrt[7.85^2+7.85^2] = 1.414x7.85 = 11.10 m/s and the direction is 45 degrees west of north b) Average velocity, V1 over interval PQ = 0.5{15.7 j + [15.7/sqrt(2)](j-i)}or V1 = 0.5[26.80 j - 11.10i] = 13.40 j - 5.55 i Magnitude of V1 = sqrt[13.40^2 + 5.55^2] = 14.50 m/s due theta west of north given by theta = tan^-1 [5.55/13.40] = 22.5 degrees west of north. (c) 15.7 m/s due north
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.