A particle the has an 8.2-C charge moves with a velocity ofmagnitude 5.0 x 10 5
ID: 1671528 • Letter: A
Question
A particle the has an 8.2-C charge moves with a velocity ofmagnitude 5.0 x 105 m/s along the + x axis. Itexperienced no magnetic force, although there is a magnetic fieldpresent. The maximum possible magnetic force that the charge couldexperience has a magnitude of 0.48 N. Find the magnitude anddirection of the magnetic field. Note there are two possibleanswers for the direction of the fieldExplanation / Answer
Given that F = 0.48 N q = 8.2 C v = 5.0 x 105 m/s We know that F = B q v ==> B = F / q v = 0.48 / 8.2 x 10-6 * 5 x 105 = 0.1170 T along the negative y - direction.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.