A particle travels to the right along a straight line with a velocity v = [ 5 /
ID: 2993421 • Letter: A
Question
A particle travels to the right along a straight line with a velocity v=[5/(4+s)]m/s, where s is in meters. Part A Determine its position when t= 4 s if s = 9 m when t = 0. Express your answer using three significant figures and include the appropriate units. A particle travels to the right along a straight line with a velocity v=[5/(4+s)]m/s, where s is in meters. A particle travels to the right along a straight line with a velocity v=[5/(4+s)]m/s, where s is in meters. A particle travels to the right along a straight line with a velocity v=[5/(4+s)]m/s, where s is in meters. Part A Determine its position when t= 4 s if s = 9 m when t = 0. Express your answer using three significant figures and include the appropriate units. Part A Determine its position when t= 4 s if s = 9 m when t = 0. Express your answer using three significant figures and include the appropriate units. Part A Determine its position when t= 4 s if s = 9 m when t = 0. Express your answer using three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
10.5 Meters
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.