A block of mass M=12.6 kg, is pulled up a ramp with a force F=168 N making an an
ID: 1335894 • Letter: A
Question
A block of mass M=12.6 kg, is pulled up a ramp with a force F=168 N making an angle =32.0° with the ramp. The ramp makes the same angle with the horizontal. The block has an initial speed of 1.74 m/s and is pulled a distance of 6.80 m. Assume that the coefficient of kinetic friction between the ramp and the block is 0.2.
a) How many forces are acting on the ice block?
b) How many forces are parallel to the ramp?
c) What is in degrees (as a positive number measured in the counterclockwise direction, relative to the positive horizontal x-direction -note that it is the horizontal x-direction not the direction parallel to the ramp) the direction of the normal force on the ice block?
d) What is the magnitude of the normal force acting on the ice block?
e) What is the magnitude of the net force acting on the ice block?
Explanation / Answer
A)Gravitational force, frictional force, applied force
B)
Frictional force and the horizontal compoent of the force, are parallel to the ramp
C)90-32=58 degrees
d)
N=mgcos theta=Fsin theta
e)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.