A block of mass 8 kg rests on a horizontal surface where the coefficient of slid
ID: 1774217 • Letter: A
Question
A block of mass 8 kg rests on a horizontal surface where the coefficient of sliding kinetic friction between the two is 0.35. A string attached to the block is pulled horizontally, resulting in a 1.8 m/s acceleration by the block. Find the tension in the string. (g-9.8 m/s') A) 15.6N B) 14.4N C) 41.84N D) 86.4N E) 8.96 N 2. A hill is 100 m long and makes an angle of 12° with the horizontal. As a S0 kg jogger runs up the hill, bow much work does gravity do on the jogger? A) 10,000 3 B) -10,000C) 1200 J D) 49,000J 3. E) zeroExplanation / Answer
] By newtons seconda law,
Fnet = ma
T- umg = ma
T = umg + ma = 0.35*8*9.8 + 8*1.8 = 41.84 N
option c. is correct
3] work done = -mgh = -50*9.8*100 sin 12 degree = -10000 J
option B is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.