A block of mass M 1 = 3.5 kg moves with velocity v 1 = 6.3 m/s on a frictionless
ID: 2140794 • Letter: A
Question
A block of mass M1 = 3.5 kg moves with velocity v1 = 6.3 m/s on a frictionless surface. It collides with block of mass M2 = 1.7 kg which is initially stationary. The blocks stick together and encounter a rough surface. The blocks eventually come to a stop after traveling a distance d = 1.85 m . What is the coefficient of kinetic friction on the rough surface?
?k =
_______________________________________________________________________________________
A cart with mass m1 = 3.2 kg and initial velocity of v1,i = 2.1 m/s collides with another cart of mass M2 = 4.3 kg which is initially at rest in the lab frame. The collision is completely elastic, and the wheels on the carts can be treated as massless and frictionless. What is the velocity of m1 in the center of mass frame after the collision?
vf* =
_______________________________________________________________________________________
Conservation of Momentum
A bullet with mass 20 grams and velocity 100 m/s collides with a wooden block of mass 2 kg. The wooden block is initially at rest, and is connected to a spring with k = 800 N/m. The other end of the spring is attached to an immovable wall. What is the maximum compression of the spring?
Note: You may assume that the spring is massless and that the collision between the bullet and the wooden block is completely inelastic.
Explanation / Answer
b)v1 = (m1-m2) u1/(m1+m2)
= (3.2-4.3)*2.1/(3.2+4.3)
= -0.308 m/s
c)0.02*100 = (2+0.02)*v
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.