A block of mass A=.75kg moves with a constant speed v 0 =5.2 m/s and approaches
ID: 2136943 • Letter: A
Question
A block of mass A=.75kg moves with a constant speed v0=5.2 m/s and approaches another block which is at rest and attached to an ideal spring with the force constant k=2.5 N/m. On the top of that block is mounted a siren which can produced only a sound of single frequency. The combined mass of the block and the siren is m=.55kg. There is no friction between the blocks and the floor. The two blocks collide, stick together and start oscillating.
a. Determine the amplitude of oscillations of the 2 blocks
b. At the moment of collision the siren is activated. Determine the ratio
Explanation / Answer
According to law of conservation of momentum
75*5.2 = (75+55)*v
v = (75*5.2)/(75+55) = 3 m/s
0.5*(m1+m2)*v^2 = 0.5*k*A^2
A = sqrt( (m1+m2)*v^2/k ) = 21.63 m
fmin = (344 - 3/344+3)*f
fmax = (344+3/(344-3)*f
fmin/fmax = 0.9657
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.