A block of mass 2kg is moving along the x-axis under the influence of a force wh
ID: 584332 • Letter: A
Question
A block of mass 2kg is moving along the x-axis under the influence of a force whose x-component varies as shown in the graph. The particle is at rest when it is at the origin. Determine the work done by the force as the block moves from x=0 to x= 4m from x=0 to x=8m Find the speed of the block at x = 4m. the speed of the block at x = 8m. A particle moving along the positive x-axis is attracted to the origin by a force that varies as, where C is a positive constant. Calculate the work done by this force on the particle as it moves from y_1 to y_2. What is the sign of the work if y_1 > y_2. What is the sign of the work if y_1 > y_2?Explanation / Answer
Here ,
mass , m = 2 Kg
a) work done by the force is given as
work done = area under the curve
work done from x = 0 to x = 4 m
work done from x = 0 to x = 4 m = 0.5 * 30 * 2 + 30 * 2
work done from x = 0 to x = 4 m = 90 J
the work done from x = 0 to x = 4 m is 90 J
b) from x = 0 to 8 m
total work done = 0.5 * 30 * 2 + 30 * 2 - 20 * 2
total work done = 90 - 40
total work done = 50 J
the total work done from x = 0 to x = 8 m is 50 J
c)
for the speed of block is v m/s
Using work energy theorum
0.5 * 2 * (v^2 - 0) = 90
solving for v
v = 9.47 m/s
the speed block is 9.47 m/s
d)
for the speed at x = 8 m
Using work energy theorum
0.5 * 2 * (v^2 - 0) = 50
solving for v
v = 7.07 m/s
the speed block is 7.07 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.