A block of mass 1.58 kg which is initially at rest is acted upon by an impulse o
ID: 1477192 • Letter: A
Question
A block of mass 1.58 kg which is initially at rest is acted upon by an impulse of 8.22 Nm due to a constant force. The impulse lasts for 0.187 s seconds and results in the mass moving at velocity v. The block then slides up a frictional ramp which has a length 2.00 m and a height 34.8 cm before colliding with a mass 3.16 kg . In this problem all horizontal surfaces are frictionless (only the incline is frictional).
If the block reaches the top of the incline with velocity 3.91 m/s , what is the coefficient of kinetic friction of the ramp?
If the 1.58 kg block collides and sticks to the 3.16 kg block, what final velocity results?
How much Kinetic Energy was lost in the collision of the two blocks?
Explanation / Answer
here,
mass , m = 1.58 kg
impulse , I = 8.22 Nm
time , t = 0.187 s
height , h = 0.348 m
length , l = 2 m
accelration by impulse , a = I/(t*m)
a = 27.82 m/s^2
v = 0 + a*t
v = 0 + 27.82 *0.187
v = 5.2 m/s
theta = arcsin(0.348/2)
theta = 10.02 degree
speed of block at the top of ramp , v' = 3.91 m/a
let the coefficient of friction be uk
using work energy theorm
uk*m*g*cos(theta)*l = 0.5 * m*v^2 - 0.5 * m*v'^2 - m*g*h
uk*9.8*cos(10.02) *2 = 0.5 * 5.2^2 - 0.5 * 3.91^2 - 9.8 * 0.348
uk = 0.128
the coefficient of kinetic friction of the rampis 0.128
let the final velocity be u
using conservation of momwnetum
(1.58 * 3.91) = ( 1.58 + 3.16) * u
u = 1.3 m/s
the final velocity is 1.3 m/s
the energy lost in the collision, KE = initial kinetic energy - final kinetic energy
KE = 0.5 * 1.58*3.91^2 - 0.5 * ( 1.58 + 3.16 ) * 1.3^2
KE = 8.07 J
the kinetic energy lost is 8.07 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.