A home run is hit in such a way that the baseball just clears a wall 16.0 m high
ID: 1329581 • Letter: A
Question
A home run is hit in such a way that the baseball just clears a wall 16.0 m high, located 126 m from home plate. The ball is hit at an angle of 33.0° to the horizontal, and air resistance is negligible. (Assume that the ball is hit at a height of 1.0 m above the ground.)
(a) Find the initial speed of the ball.
m/s
(b) Find the time it takes the ball to reach the wall.
s
(c) Find the velocity components of the ball when it reaches the wall.
Find the speed of the ball when it reaches the wall.
m/s
Explanation / Answer
along horizantal
vox = vo*cos33
acceleration = ax = 0
distance travelled = x = 126 m
x = vox*T
T = x/vox >........(1)
along vertical
voy = vo*sin33
acceleration = ay = -g = -9.8 m/s^2
displacement y = h-1 = 16-1 = 15 m
from the equations of motion
y = voy*T + 0.5*g*T^2 ........(2)
from 1 & 2
y = voy*x/vox + 0.5*g*x^2/vox^2
15 = tan33*126 - 0.5*9.8*126^2/(vox^2)
vox = 34.12 m/s
vo*cos33 = 34.12
vo = 34.12/cos33 = 40.7 m/s <<------------answer
++++++++++++++++++++++
(b)
time t = x/vox = 126/34.12
t = 3.7 s <<---------answer
+++++++++++++++++
(c)
Vx = vox + ax*T = vox = 34.12 m/s
vy = voy + ay*T
vy = (40.7*sin33)-(9.8*3.7)
vy = -14.1 m/s
speed = v = sqrt(vx^2+vy^2)
v = 36.9 m/s <<-----------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.