A wire carrying a current I = 2.7 mA comes in from far away, headed directly tow
ID: 1318249 • Letter: A
Question
A wire carrying a current I = 2.7 mA comes in from far away, headed directly toward point C. At a distance R = 5.0 cm from point C, the wire makes a right-hand turn, at which point it starts following an arc of radius R centered on the point C. The wire curves through an arc that subtends an angle of pi/3 rad, and then makes another righthand turn after which it heads out to some distance point, directly away from point C. Find the magnetic field at the point C.
Hint #1: You should clearly be thinking of superposition from three parts of the current distribution. Hint #2: Biot-Savar
The qustion in the link below
http://capone.mtsu.edu/phys2120/HW_Problems/CH18-I-HWP.pdf
thanks
Explanation / Answer
we know for a comlete cilcr, B = mue*I/(2*R)
for an arc, B = (mue*I/2*R)*(theta/2*pi)
Here theta is the nagle made by the arc at the center.
B = (mue*I/2*R)*(pi/3)/(2*pi)
= mue*I/(12*R)
= 4*pi*10^-7*2.7*10^-3/(12*0.05)
= 5.65*10^-9 T or 5.65 nT
Here the direction of magnetic filed is peprpendiclrly out of the paper plane.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.