A wire carrying a current 40 A has a length 0.1 m between the pole faces of a ma
ID: 1263200 • Letter: A
Question
A wire carrying a current 40 A has a length 0.1 m between the pole faces of a magnet at an angle 60 ? (see the figure). The magnetic field is approximately uniform at 0.5 T. We ignore the field beyond the pole pieces.
What is the force on the wire? Answer in units of N.
**Show Work
A wire carrying a current 40 A has a length 0.1 m between the pole faces of a magnet at an angle 60 ? (see the figure). The magnetic field is approximately uniform at 0.5 T. We ignore the field beyond the pole pieces. What is the force on the wire? Answer in units of N. **Show WorkExplanation / Answer
Let
I = 40 A
L= 0.1 m
Theta =60
B= 0.5 T
NOW WE USE
F=B * I * L * SIN ( theta )
F= (40 ) * ( 0.1 ) ( 0.5 ) SIN 60
F= 1.73205 N
PLEASE RATE IF HELPS !!!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.