A window washer pulls herself upward with a bucket-pulleyapparatus. The mass of
ID: 1762629 • Letter: A
Question
A window washer pulls herself upward with a bucket-pulleyapparatus. The mass of the person plus the bucket is 58kg. * How hard must she pull downward to raise herself at aconstant speed? *If she increases this force by 12%, what will heracceleration be? A window washer pulls herself upward with a bucket-pulleyapparatus. The mass of the person plus the bucket is 58kg. * How hard must she pull downward to raise herself at aconstant speed? *If she increases this force by 12%, what will heracceleration be?Explanation / Answer
net force = m*a = 0 = F - mg (the force she exerts is in the opposite direction of herweight) F = mg = (58 kg)*(9.8 m/s2) = 568.4 N = 5.7 x102 N m*a = F*1.12 - mg = (m*g)*(1.12) -mg = 0.12*mg a = 0.12*g = 0.12*(9.8 m/s2) = 1.17600 m/s2 = 1.2m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.