A potential difference 200 V is applied across two parallel plates 0.012 m part.
ID: 1309540 • Letter: A
Question
A potential difference 200 V is applied across two parallel plates 0.012 m part. (e = 1.60 x 10-19 C; me = 9.11 x 10-31kg) (i) Calculate E and draw its direction between the plates. An electron is placed between the plates next to the negative plate. (ii) Calculate the force F on the electron, and the acceleration of the electron. Draw the direction of the electron between the plates. Calculate the time the electron takes to reach the positive plate. (iii) Calculate the work done on the electron by the electric field, W.
Explanation / Answer
electric field E = delt V/L = 200/0.012 =16,666.7 Volt/m;
derection positive to negative plate;
force on electron F = eE = 2.67*(10-13);
acceleration a = F/ me= 2.93*1017 m s-2;
so x = 1/2 at2;
so time taken t = 2.86*10-10 s;
work done W = QV = 3.2*10-17 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.