A possible means of interplanetary space travel utilizes a perfectly refelcting
ID: 1440071 • Letter: A
Question
A possible means of interplanetary space travel utilizes a perfectly refelcting sheet that harnesses sunlight to push the ship. Consider a sail plus ship that has a mass of 6000 kg with a sail surface area of 1.2 x 105 m2 that directly faces the Sun. Note: assume that the intesnity of the sunlight is that near Earth's orbit, 1300 W/m2.
a) Determine the force exerted on the ship/sail.
b) What is the acceleration of the ship/sail? (Ignore any gravitational effects).
c) How long will it take the sail to reach the position of the Moon given that the Moon is 3.84 x 105 km away from the Earth and it starts from rest relative to the Earth and Moon.
Explanation / Answer
m =6000 kg ,A =1.2*10^5 m^2, I =1300W/m^2
Velocity of light c = 3*10^8 m/s
(a) Radiation pressure P = 2I/c
Pressure P = Force/Area =F/A
F = P*A = (2IA)/c
F = (2*1300*1.2*10^5)/(3*10^8)
F =1.04 N
(b) From Newtons second law F =ma
a = F/m =1.04/6000
a = 1.73*10^-4 m/s^2
(c) u=0
from kinematci equations
S = ut +(1/2)at^2
3.84*10^8 =0 +(0.5*1.73*10^-4*t^2)
t = 2.11*10^6 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.