A potential diffcrcncc of V = 0. 498 V is applied across a block of silicon with
ID: 1898607 • Letter: A
Question
A potential diffcrcncc of V = 0. 498 V is applied across a block of silicon with resistivity 8. 68 . 10-4 ohm m. As indicated in the figure, the dimensions of the silicon block are width a = 1. 99 mm and length L = 15. 8 cm. The resistance of the silicon block is 54. 1 ohm , and the density of chargc carriers is 1. 23 . 1023 m-3. Assume that the current density in the block is uniform and that currcnt flows in silicon according to ohm 's Law. The total length of 0. 508-mm-diametcr copper wire in the circuit is 74. 0 cm. Assume that the resistivity of copper is 1. 72 . 10-8 ohm m for this problem. ohm m for this problem. Part 1 out of 6 What is the resistance, Rw of the coppcr wire? Rw = m ohmExplanation / Answer
hope this helps. www.dspace.espol.edu.ec/bitstream/123456789/5200/1/8539.pdf
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.