A possible means for making an airplane invisible to radar is to coat the plane
ID: 1550760 • Letter: A
Question
A possible means for making an airplane invisible to radar is to coat the plane with an antireflective polymer. If radar waves have a wavelength of 3.45 cm and the index of refraction of the polymer is n = 1.41, how thick would you make the coating? (Assume that there are no addition layers of transparent coating between the polymer and the plane.) _____ cm A beam of monochromatic green light is diffracted by a slit off width 0.450 mm. The diffraction pattern forms on a wall 2.06 m beyond the slit. The distance between the positions of zero intensity on both sides of the central bright fringe is 4.50 mm. Calculate the wavelength of the light. _____nmExplanation / Answer
1 ans
Given that
wavelength=3.45 cm
refractive index n=1.41
now we find the thickness of plane
the thickness of plate x=3.45*10^-2/1.41-1
=8.4 cm
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(2) ans
Given that
width d=0.45 mm
screen distance D=2.06 m
distance y=4.5 nm
now we find the wavelength
d(y/D)=n(wavelength)
450*10^-6*4.5*10^-3/2.06=wavelength
wavelength=983 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.