A block of mass m1= 3.70 kg on a frictionless plane inclined at angle theta= 30.
ID: 1293545 • Letter: A
Question
A block of mass m1= 3.70 kg on a frictionless plane inclined at angle theta= 30.0 degrees is connected by a cord over a massless, frictionless pulley to a second block of mass m2= 2.30 kg What are (a) the magnitude of the acceleration of each block, (b) the direction of the acceleration of the hanging block, and (c) the tension in the cord? (d) By changing angle theta, what is the minimum value of the angle (e)By using the static friction force.what is the required coeficient of the static friction of the surface
Explanation / Answer
(a) Gravitational force exerted on cord by mass m1:
F1 = (sin 30 degrees)(3.70 kg)(9.8 m/s/s)
F1 = 18.13 Newtons
Gravitational force exerted on cord by mass m2:
F2 = (2.30 kg)(9.8 m/a)
F2 = 22.54 Newtons
Force (net) = (mass)(acceleration)
Net force = 22.54 - 18.13 = 4.41 Newtons
Acceleration = 4.41 Newtons / (3.70 + 2.30 kg)
Acceleration = 0.735 m/s/s
(b) Direction of acceleration of hanging block = toward center of earth
(c) Tension in the cord = F1 + F2 = 40.67 Newtons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.