A block of mass m1 = 1.5 kg initially moving to the right with a speed of 2.2 m/
ID: 1902803 • Letter: A
Question
A block of mass m1 = 1.5 kg initially moving to the right with a speed of 2.2 m/s on a frictionless, horizontal track collides with a spring attached to a second block of mass m2 = 4.4 kg (stationary) m/s as shown in figure (a). The spring constant is 541 N/m.
(a) Find the maximum spring compression in this case. x = m
(b) What will be the individual velocities of the two masses (v1 and v2) after the spring extended fully again? (That is, when the two masses separate from each other after the collision is complete.)
v1 = m/s to the left
v2 = m/s to the right
Explanation / Answer
m1u1 + m2u2 = (m1 + m2)v v = m1u1 + m2u2 / (m1 + m2) v = 2.4(4.0) + 1.3(0) / (2.4 + 1.3) v = 2.59 m/s ½kx² = ½mv² x² = mv²/k x = v(mv²/k) x = v((2.4 + 1.3)(2.59 ²)/110) ?x = 0.475 m or 47.5 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.