Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m1 = 1.4 kg initially moving to the right with a speed of 4.6 m/

ID: 1267164 • Letter: A

Question

A block of mass m1 = 1.4 kg initially moving to the right with a speed of 4.6 m/s on a frictionless, horizontal track collides with a spring attached to a second block of mass m2 = 3.6 kg initially moving to the left with a speed of
2.3 m/s as shown in figure (a). The spring constant is 516 N/m.

(A) Find the velocities of the two blocks after the collision.

(B) During the collision, at the instant block 1 is moving to the right with a velocity of 0.9 m/s as in figure (b), determine the velocity of block 2.

(C) Determine the distance the spring is compressed at that instant.

NEED HELP WITH (a) and (b)....(A),(B), and (C) are done and correct. Got this message when I put x = 0.1875 m for answer (a): This is the result if the second block were fixed in position instead of being free to move. Consider what condition applies at the moment of maximum spring compression and use momentum and/or energy considerations to find what velocities that implies.

Explanation / Answer

a)0.1591m

v1=1.584

v2=2.016

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote