A block of mass m1= 3.70 kg on a frictionless plane inclined at angle theta= 30.
ID: 1515173 • Letter: A
Question
A block of mass m1= 3.70 kg on a frictionless plane inclined at angle theta= 30.0 degrees is connected by a cord over a massless, frictionless pulley to a second block of mass m2= 2.30 kg What are (a) the magnitude of the acceleration of each block, (b) the direction of the acceleration of the hanging block, and (c) the tension in the cord? (d) By changing angle theta, what is the minimum value of the angle (e)By using the static friction force.what is the required coeficient of the static friction of the surfaceExplanation / Answer
d) For minimum theta, a = 0
ie, 3.7sin(theta)*g = 2.3 kg*g
theta = 38.43 deg
e) By using static friction
3.7sin(theta) + 3.7*mu*cos(theta) = 2.3
pit theta = 38.4 deg
mu = 6.048*10^-4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.