The rotor (flywheel) of a toy gyroscope has a mass of 0.150kg . Its moment of in
ID: 1291456 • Letter: T
Question
The rotor (flywheel) of a toy gyroscope has a mass of 0.150kg . Its moment of inertia about its axis is 1.30*10^-4 kg*m2 . The mass of the frame is 2.55*10^-2kg . The gyroscope is supported on a single pivot (see the figure below (Figure 1) ) with its center of mass a horizontal distance of 4.05cm from the pivot. The gyroscope is precessing in a horizontal plane at the rate of 1.15 revolution in 2.30s .
Find the angular speed with which the rotor is spinning about its axis, expressed in rev/min.
Explanation / Answer
given,
mass of the toy gyroscope= 0.150 kg
moment of inertia I = 1.30*10^-4 kg m2
mass of frame = 2.55*10^-2 kg
centre of mass = 4.05 cm
no.of revolutions = 1.15
time = 2.30 sec
To find :- angular speed
L= I*O ........... (1) where O is omega
we have to change O from rev/sec to rad/sec
therefore O= (2*3.14)/2.30 = 2.73 rad/sec............... (2)
as given above we know I = 1.30*10^-4 kg m2
substituing (2) and (3) in (1)..., we get
L =I*O
= (1.30*10^-4)*(2.73)
= 3.5490* 10^-4 rev/sec
since the answer must be in rev/min, the obtained answer must be divided with 60
so , L = (3.5490*10^-4) / 60 = 0.0592 * 10^-4 rev/min.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.